VOUSY BEZ LUPŮ ZA 3, 2, 1...

To by bylo, co? Lusknout a z vousů by se už nevysypal ani jeden lup. Tak to fachá možná v reklamách, určitě ne v životě. Jestli chceš poznat skutečnou realitu, budeš si na začátku připadat jako Neo v Matrixu. Spíš teda venku z Matrixu. Teď tě připojíme do našeho výcvikovýho programu a dáme si trochu toho lupího jiu-jitsu a vousovýho kung-fu. A až s tebou skončíme, tvý černý hadry budou zas jen černý. Linku! Nahraj ho!

Doping

To není dé-jà-vú, to je éL-Ù-Pé

Lidský tělo není dokonalej stroj. Má svý chyby a nedokonalosti. Kůže jako největší orgán těla naše vlhký lidský schránky skvěle chrání před okolním marastem, ale občas dělá věci, který pohledem moderního chlapa nejsou úplně cool. V týhle lekci si řeknem, čím nám životy komplikuje kůže schovaná pod vousy.

Nejčastějším problémem bírdu je lupení, lidově sněžení. Co čert nechtěl, často se připojuje i svědění. Pak se stačí malinko podrbat a všechno od brady dolů je zasypaný lavinou mrňavejch bílejch vloček. Ano, to jsou lupy. Ale málokdo už řeší, co to takovej lup vlastně je.

Takže, lup je kousek suchý kůže. A zároveň něco jako agent Smith – když tě trápí lupy, víš, že proti tobě stojí badass záporák, kterýho jen tak nevodpráskneš. Prorazí betonovou zeď. Uhne kulce. Připrav se proto na náročnej souboj, ve kterým vyhrává silnější, chytřejší, rychlejší. Nebo Vyvolený.

Náchylnost k lupům závisí na hromadě všemožnejch faktorů. Lupy může například zhoršovat:

 • Hodně suchá nebo naopak hodně mastná kůže
 • Hormonální nerovnováhy a změny (andropauza, puberta, …)
 • Doprovodná onemocnění (atopický ekzém, lupénka, …)
 • Některý léky

Doping

Existujou dva hlavní druhy lupů.

1. Suchý lupy

Drobný bílý šupinky odumřelý kůže, který padaj z brady pod vousy. Tyhle drobky jsou součástí přirozenýho procesu obnovy starý kůže, která odumírá a odlupuje se, za novou. Normálně jsou částečky malinký a těžko postřehnutelný, ale někdy se spolčej a útočej jak ty sviňský robo-chobotničky v hejnech. A pak je nepřehlídneš.

Možný příčiny:

 • Suchá kůže spolu s nedostatkem hydratace
 • Nevhodná péče o vousy vedoucí k podráždění kůže (špatný výběr kosmetiky, častý mytí, …)
 • Stresem zhoršená kondice kůže
 • Nedostatek vitamínů a minerálů (zinek, biotin, vitamin B…)

2. Mastný lupy

Tyhle lupáci jsou větší, zůstávaj na kůži a maj takovej mastnej nažloutlej vzhled. Vznikaj kvůli nadměrný tvorbě mazu, kterej odumírající buňky pospojuje do větších lupenů, který se pak oddělujou jak šupiny.

Mazem se navíc živí kvasinky rodu Malassezia a ve chvíli, kdy se tyhle breberky přemnoží, vzniká zánět, na kterej kůže reaguje rychlejší tvorbou nových buněk v nejsvrchnější vrstvě. A to znamená co? Yesss, ještě víc lupů.

Tyhle stavy můžou gradovat až do chronickýho onemocnění (seboreická dermatitida, seborrhea), kdy je kůže navíc podrážděná a zarudlá.

Co zhoršuje mastný lupy:

 • Hormonální změny
 • Stres
 • Nezdravá strava
 • Nedostatek hygieny
 • Příliš mastná kosmetika

Jak se zbavit lupů

A teď to nejdůležitější. Když narazíš v Matrixu na agenta a nejseš Neo, zdrhneš. Když narazíš v bírdu na lup, můžeš zabojovat. Jenom to musíš dělat chytře, protože jinak můžeš i v dobrý víře napáchat víc paseky než užitku. Bude to chtít ale zbraně. Hodně zbraní.

Tady je arzenál všeho, co proti lupům můžeš nasadit:

 • Úprava životosprávy
 • Omezení stresu
 • Zlepšení spánku
 • Lepší jídlo
 • Kvalitnější kosmetika
 • Doplňky stravy pro zdravý vlasy a kůži

Asi tě ale zajímá, jak ti můžeme pomoct my, co? Tak tady jsou naše tipy podložený zkušenostma a vědou.

1. Zobej Beardroids
Možná si myslíš, že tvoje tělo má všechno, ale ruku na srdce, kdo dokážeme držet životosprávu jak z fitness učebnice? Beardroids ti na cestě ke zdravý kůži a silnejm vousům pomůžou, i když občas zakousneš jen tlačenku a zaleješ ji dvanáctkou. Obsahujou zinek, biotin, amina a všeljaký další dobroty, bez kterých se vousy, vlasy, kůže ani jiný části silnýho zdravýho těla neobejdou.

2. Beard umývej šamponem jednou za 2–3 dny
Můžeš vzít náš šetrnej extra pěnivej šampík na vousiska Beard Shampoo. Nebo vsaď na Bush Shamana, kterej je navrženej proti lupům. Hodí se na suchý i mastný lupy, obsahuje totiž mikročástečky, který odstraňujou odumřelou kůži, a navíc extrakt z vrbovky úzkolisté, který zklidňuje, reguluje tvorbu mazu a znepřijemňuje život nahoře jmenovajm kvasinkám.

Doping

3. Po umytí do delších vousů pošli Beard Conditioner
Obsahuje kyselinu hyaluronovou, která hydratuje kůži pod vousy i vousy samotný. Zároveň kondík vousy vyživuje a zlepšuje jejich rozčesávání.

4. A teď – suchý nebo mastný?
Začnem u suchých lupů. Jestli lupama fakt trpíš, jako první pošli do vousů Beard Hydro. Doporučujeme ti úspěch posichrovat ještě poctivým hydratačním krémem, jako je náš Unicreme, nebo klidně Aftershave Balm. Může ti to znít jako bejkárna, ale my ti jako Morfeus jen ukazujem dveře – projít jima musíš sám. A bírd ti určo poděkuje i za následný dokrmení olejem na vousy, balzámem na vousy nebo prémiovým žrasem Beard Jelly.

Doping

U mastných lupů po kondicionéru šáhni už jenom po živý vodě Beard Hydru a vousiska pořádně zalej. Potřebuješ hydratovat, ale za žádnou cenu nechceš vousy přemastit. Extra pozor s olejem na vousy a balzámy (ty můžou mastný lupy naopak ještě zhoršit). Jestli bez oleje nemůžeš žít, dej ho radši míň a rozetři pouze do vousů, kůži ušetři.

Než tě ale pustíme do akce, musíme ti ještě jednu věc přiznat. Jsme kosmetická značka a tohle je návod, kterej poslouží většině průměrně lupatejch chlapů. Jestli máš ale nějakej specifickej problém (seborrheu, alergii, ekzém, zarudnutí, vyrážky...), skoč radši nejdřív ke kožní nebo se poradit do lékárny.

Co mizí, nejsou lupy, uzdravuješ se ty

Odstranit lupy z kůže fakt není tvůj hlavní cíl. Cíl je vylepšení stavu kůže, protože s tím zmizí i lupy. Jako když ohýbáš lžičku – taky se přeci neohýbá lžička, ohýbáš se ty. Tady už nám ale spojnice s kultovním sci-fi začínaj bejt malý. Naber věcičky podle svýho typu lupů, který jsme ti doporučovali výše.

A nazepoměň na tu jednu, kterou ti doporučovala vědma. Protože jestli jsi On...

Probuď se, Neo…

Matrix tě má!

Ťuk, ťuk.