Vše, co jste si (ne)přáli vědět o svědivých kulích

Je to jedno z nejhůř odolatelných nutkání, které lidstvo zná. Vyhlaste boj zpoceným kulím a nekonečnému škrábání, odlepování a spravování. Přiznejte si, že když nemáte v klidu pytel, nejste úplně v pohodě ani vy.

Péče o šourek je vážná věc a my ji tak bereme. Protože každý, kdo má pytel, by měl mít koule se o něj starat. S největší pravděpodobností jsou vaše svědivé kule způsobeny různým třením, neprodyšným oblečením z umělotiny, lepením se na místa, kam by neměly, ... Lepí se na stehna, na lýtka, ke kotníkům, k futrám (viď, Lorde Mikynsky). Nebo jsou prostě zpocené jak ďas. Jestli se ani v jedné ze situací nepoznáváte, tak doporučujeme zvážit kariéru operního pěvce.

Není pot jako pot

antisweat

Pot slouží k ochlazování těla – to asi pro nikoho novinka nebude. Evoluce pro nás připravila jiné způsoby, než je vyplazování jazyka a slintání si na prsa. Jestli je svědivý a mokrý pytel lepší variantou už není na našem rozhodnutí.

Tělo je dobře promakaný „stroj“ a umí se při horku, fyzické aktivitě nebo nemoci zchladit, aby nedošlo k přehřání a k průseru. Když je potřeba regulovat teplotu, stanou se z nás upocená hovada, pot se začne odpařovat z kůže a tělo se ochladí. Pak už zůstane jen né úplně příjemný pocit a odéros. O to horší je, když se to týká nejdůležitějších částí těla.

Těžký den v práci, nervozita z rande nebo otrava z návštěvy tchýně mají společnou jednu věc – stres. Zapocený pytel může kromě fyzické námahy přijít taky se stresem, strachem nebo nervozitou. 

Emoční pocení ale není úplně stejné jako to fyzické. Má především úplně jiný původ a aktivuje jiné potní žlázy. Tělo se sepne do reakce „boj nebo útěk“, je nastartované k tomu, aby začalo jednat – a taky se začne potit.

Jak tyhle problémy řešit

Ať už jsou svědivé kule způsobeny přílišným pocením nebo ne, máte tu několik rad, jak předcházet neustálému škrabacímu reflexu.

1. Noste kule v příjemném prostředí

Malý škrtikuly z mikrovlákna, gatě, které jste měli vyhodit před pěti kily a sezení za volantem v koloně. Uff, tohle přímo bolelo napsat. Nechte kulím prostor, dejte jim možnost dýchat a odvádět pot jinam, než že vám bude po čůrku stýkat mezi půlkama. Kašlete na syntetické oblečení, které dává pocit, že vám na nich permanentně někdo stojí.

2. Nezanedbávejte hygienu

Když si kule udržíte v suchu a čistotě, předejdete všem nepříjemnostem, kdybyste se s nima někde měli blejsknout. V létě to může být náročnější, ale sprcha tak často, jak to jen jde, a pohodlné spoďáry jsou základ. Uleví vám i letní sestřih. Menší buš znamená větší průdušnost, ale toto je dvousečné. Zkrácením sestřihu se kule stanou přilnavějšíma a ve finále se můžou potit víc. Jak nám ale etiketa káže, holokoulí by už měla být samozřejmost, podobně jako otevírání dveří.

3. Zkuste intimní kosmetiku

Intimní kosmetika je sice u nás něco nového, ale nepochybujeme o tom, že to je gamechanger. V repertoáru proto máme rovnou dva kousky a každý z nich má své využití. Zatímco Antistick je ideální při fyzické zátěži, kule promaže, sníží přilnavost skoro tak, že o nich nebudete vědět. Na druhé straně Antisweat využijete při nervozitě a stresovém vypětí, kdy se potíte i bez fyzické zátěže. Uklidní vercajk a vysvětlí mu, že se hned nemusí rosit.

BALLS-ANTISWEAT-150-lifestyle01

4. Udržujte zdravý životní styl

Čím líp se o sebe staráte, tím líp tělo zvládá pracovat – mimo jiné se nebudete potit jako prase při běhu do druhého patra a světe div se, ani ten pot nebude tolik smrdět. A pijte. Hlavně vodu. Čím hydratovanější jste, tím líp tělo zvládá regulovat teplotu a nepotřebuje toho tolik vypotit.

5. Vyhýbejte se stresovým situacím

Ha, ten byl dobrej. Příště, až vás žaba bude chtít na návštěvu ke svojí mámě, tak si dupněte, že chcete mít kule v klidu a nikam nejdete. Jestli si na to někdo troufne, dejte nám vědět, jak moc přes hubu jste dostali. 

A nakonec za nás necháme promluvit Stanleyho, proč vás vlastně ty koule tolik svědí:


 

 

MRKNOUT NA PÉČI O KULE