Jak na samostyling vousů

Uplynulý rok bez barberů a s rouškou přes hubu se na beardu podepsal asi všem vousáčům. Jestli jste vyvázli bez poškození, tak gratulujeme a závidíme. Pro ostatní, co už vypadají jak Robin Williams v Jumanji, tu máme pár drobných rad, jak se o svůj vous starat v bojových domácích podmínkách.

Každý beard je jiný. Pro všechny ale můžeme nastínit jednotlivé kroky pro úpravu, které platí pro všechen fous. I když začátek i konec procesu bude pro každého vypadat jinak, můžete brát tyto kroky jako malý návod pro samoúpravu vousů.

1. Pořádně si beard pročešte

hrebenKartáč nebo hřeben rozčeše vousy od kořínků ke konečkům. Ideální je vykartáčovat si vousy po použití nějakého přípravku, jako je olej nebo balzám. Kartáčováním nasucho si můžete vousy poškodit a polámat. Počáteční úprava vám pomůže rozmotat zacuchané vousy, vyčešete všechny zbytky guláše a zjistíte, s jakým tvarem a délkou beardu opravdu pracujete.

2. Dejte beardu tvar

Jestli jste spokojeni s délkou, stačí nůžkama zastřihnout všechny trčící drátky a zkontrolovat, jestli má beard symetrický tvar. Můžete se pustit i do větších úprav, ale jestli jste si doteď stříhali maximálně chlupy v nose, radši se do toho nepouštějte a jen si srovnejte aktuální tvar.

3. Zbavte se neckbeardu

Projeďte si prstem hezky od ucha k uchu, jako kdybyste potkali týpka, co vám spal se žabou. Tady by měl beard končit – v místě, kde se čelist mění v krk. Přesnou linku vám pomůže udržet čirý gel na holení, skrz který si uvidíte pod prsty. Snažíte se o čistou linií, takže pracujte pomalu. Jestliže vám ujede ruka a uděláte si v linii zub, nesnažte se jej žádnými divotvory napravit, ať neuděláte ještě větší škodu. O důvod víc, proč si nechat narůst mocný beard, aby tyto první bárbří pokusy zakryl.

4. Srovnejte si tváře

Linii tváří si nejlépe udržíte se zmiňovaným čirým gelem a břitvou nebo shavettou. I když z ní trčí jen 0,5 mm žiletky, můžete si poprvé zkusit holení nanečisto bez ní, dokud nenajdete ten správný grif.

Když si budete kontury na tvářích udržovat, je mnohem jednodušší udržet dlouhodobě jejich tvar, než když je necháte úplně zarůst. Návod na zaholování kontur jsme natočili s barberem Kraigem, tak se mu můžete mrknout pod ruce na videu.

5. Upravte si kotlety

Kotlety naklepeme a naložíme do směsi oleje s kořením. Pak se můžete vrátit zpátky k úpravě vousů. Pokud si necháváte narůst mocného bearda nebo strniště od ucha k uchu, najděte si, kde končí vlasy a začínají vousy. Poznat to můžete jednoduše podle odlišné struktuře chlupů nebo díky barvě vlasů. Jestli ne, prozkoumejte si část vousů/vlasů u střední a horní části ucha a postupně si je strojkem s čím dál menšími nástavci upravte, ať linie splyne.

6. Zastřihněte si kníra

Je fajn, abyste si při jezení kotlety nepožvýkali i kníra. Pro jeho úspěšné zastřižení si ho nejprve učešte hřebínkem s jemnými zuby po celé délce – nad rty i na bocích. Vezměte nůžky a jemně si knír zastřihněte podle obrysu rtu od středu směrem ke konci. Ale pokud jste se mrkli na video s Craigem, tak už víte, jak na to.

7. Final touch

Až budete hotovi, odstupte krok od zrcadla a prohlédněte si své mistrovské dílo. Vemte nůžky a zastřihněte posledních pár neukázněných vousů. Ale s jistou rukou, ať nakonec ještě nenapácháte nějakou škodu.

Teď už zbývá chvilka na to nejlepší na konec – osobní lázně. Beard si umyjte, ať se zbavíte všech uletěných a zapadlých vousů. Po očistě využijte toho, že má kůže otevřené póry, které přímo dychtí po dalších beardích dobrotách, jako je olej nebo balzám.

Pod rouškou

Už rok všichni nosíme roušky, pod které se beard jen těžko schovává. Taky se vám za tu dobu pokroutil do všech světových stran a dělají vlny připomínající pláž na Bali? Než si brát do ruky nůžky, zkuste si beard raději vyžehlit žehličkou na vousy. Zvládne srovnat do latě delší vous (a vlas), který má alespoň pět cenťáků porostu. Nepomůže to na dlouho, respirátor je bohužel prostě zdeformuje. Alternativní řešení je obětovat pannu, ale ani tak výsledek nemůžeme zaručit.