Jak si správně holit beard

Neholit. Díky za pozornost. Že je to jednoduchý a nic na tom nejde zkazit? Nenechte se vysmát, na množství rad nám nebudou stačit ani všechny internety. Pokusíme se vám tu nastřelit co nejvíc užitečností, aby se poučili nejen zelenáči, kterým raší první strniště, ale i ostřílení beardmani s luxusním plnovousem. Tak jdem na to.

Je nám jasný, že byste se nenechali poučovat jen tak od někoho. Proto jsme se radili s nejlepším barberem, kterého známe – Kraigem Casebierem. Americký barber třetí generace stříhá a upravuje vousy už 40 let. Na konci článku jsme vám hodili video, kde vám část rad řekne osobně.

Příprava pomůcek

gelnaholeniKrom beardu budete potřebovat i žiletky a gel. U nás na e-shopu máme dva typy shavetty a nepěnivý gel, ten je ideálka na zaholování kontur. Je čirý, takže si uvidíte pod ruky, dodržíte linie a neříznete vedle. Nebo sebe. Jestli si chcete oholit celou tvář, jděte do pěny nebo mýdla na holení, které rozpěníte pomocí štětky.

Do shavetty se vkládá jenom půlka žiletky. Zlomte ji ještě před vybalením v papíře a druhou polovičku si tam nechte pro další použití. U shavetty odklopíte pojistku a posunete ji mimo vrchní část ramene. Rameno rozevřete, zasadíte polovinu žiletky do zubů, zakryjete ji vrchní částí ramene a zpátky zajistíte pojistkou. 

Jestli jste se shavettou nikdy nepracovali, zkuste si holení nejprve nanečisto bez žiletky. Osaháte si ji, získáte cit a zjistíte, jak funguje.  

Příprava brady

Nejlepší čas na holení je hnedka po sprše. Vousy jsou měkké a kůže vláčná. Jestli zrovna nemáte čas se vyvalovat ve vaně, přiložte na tvář ručník namočený do horké vody. Díky tomu se vousy vztyčí do pozoru a vy s něma budete mít lehčí práci.

Jestli se holíte ráno, kůže bude odpočatá a měkká, ale taky plná krve z polohy ležmo. Takže se raději nevrhejte na holení hned po probuzení, ale až když strávíte nějaký čas na stojáka. Jestli na to nemáte moc času, raději nechte holení na večer, kdy budete mít klídek, kor když se se shavettou teprve seznamujete. Pak už jen vemte do ruky holítko a akce může začít. 

Holení kontur

Pokud nemáte vlastní grif, je nejlepší shavettu uchopit ukazováčkem a prostředníčkem na shanku, prsteníček patří na tang a palec na opačnou stranu proti prstům. Ono se to těžko popisuje, tak se kdyžtak ještě mrkněte na to video dole. 

Všechno holte vždycky po směru růstu vousů. Úhel sklonu břitvy ke kůži je 30°, ale asi u sebe zrovna nemáte úhloměr, tak ten úhel udržujte spíš menší než větší. Pokud by totiž žiletka byla ke kůži moc kolmá, po(d)řezali byste se. Tlačte na shavettu jen lehce, využívejte její váhu a nechte ji klouzat ke konturám. Když budete tlačit a snažit se co nejvíc všechno zkrátit, vousy si podholíte a můžou zarůstat. A za chvíli budete vypadat jak puberťáci. 

jak-si-spravne-holit-beard2

A pár posledních tipů ke konturám: Holená místa po celou dobu napínejte, aby čepel hezky klouzala po kůži. Kůži na ohryzku posuňte trochu na stranu, abyste se zbytečně nepořezali. Linie na krku zaholujte tak, aby kopírovaly tvar čelisti a brady. 

Po dokončení vašeho mistrovského díla je potřeba pokožku zklidnit. Opláchněte se studenou vodou, aby se uzavřely póry. Jestli jste se holili až do krve, přiložte si na rány navlhčený kamenec, který je zatáhne. A na závěr si dejte na zklidnění balzám po holení. Třeba ten náš.

Shavettu očistěte proudem vody. Asi vás nemusíme poučovat, jak se chovat k břitům, ale jakékoliv čepele, které k holení používáte, je potřeba udržet suché a čisté, ať vám vydrží co nejdýl. Životnost žiletky závisí na tvrdosti a množství vousu. Jestli začnete cítit, že už to neklouže jako dřív, všechno je podrážděný nebo musíte víc tlačit na pilu, je čas na výměnu. Žiletky, samozřejmě. Kontury stačí zaholovat jednou za 2–3 dny, záleží na tom, jak rychle vám rostou vousy. Když je budete udržovat čisté, celý beard bude působit elegantněji.

Úprava délek

Tady to bude jednodušší, protože vás na pořádný ostříhání stejně pošlem k barberovi. Knír si načešte hřebenem (plnovous kartáčem) do směru a tvaru, který chcete ve výsledku mít, a jemně ho zastříhejte nůžkama. Fakt stačí po milimetrech, ať ze sebe neuděláte po špatném šmiku Dolfu. Platí, že doma s nůžkama raději dělejte jen menší úpravy, pro komplikované už si raději zajděte za bareberem. 

To je tak nějak v kostce všechno, co nás k tomu napadlo. 

Ať rostou!