Shavetta nebo břitva?

Shavetta či břitva – to je oč tu běží. Obě zvyšují kůl faktor a z holení dělají zážitek. Ale kterou vybrat? Rozlousknem to a rovnou poradíme, jak se o ně starat. 

Shavetta

jil-na-vlasy1Shavetta se využívá pro zaholování kontur, ale i k oholení celé tváře. Upřímně si myslíme, že by neměla chybět mezi nářadím žádného vousáče. Hlavní výhodou je, že má čepel z vyměnitelné žiletky. Zůstane vám tak skvělý pocit z holicího rituálu a odpadá otrava s broušením a složitější péčí. 

Ocení ji úplní nováčci tradičního holení i ostřílení borci. První skupinka (a pár nešiků z druhé) ocení, že se jen tak snadno nepořežou. Čepel z žiletky trčí jen 0,5 mm. Ti, co už dávno nejsou zelenáči, zase vítají možnost mít ostrý nástroj hned po ruce. Stačí vytáhnout, nagelovat a jet. 

U obou břitů platí, že se musí udržovat suché a čisté, ať vám vydrží co nejdýl. Životnost žiletky závisí na tvrdosti a množství fousu. Jestli začnete cítit, že už to neklouže jako dřív, všechno je to podrážděný nebo musíte víc tlačit na pilu, je čas na výměnu. Žiletky, samozřejmě.

Barbeři nejčastěji používají shavetty. Ani ne kvůli cool faktoru, ale hlavně z čistě hygienických důvodů, ať může barber vyměnit žiletku, než vám začne kouzlit na tváři.

U nás najdete dvě shavetty: Garrigue je dřevěná frajeřinka s černou duší, Žižka je kombo dřeva a kovu, které do sebe zapadají jak ve švýcarských hodinkách. Ke každé z nich přibalujeme jednu žiletku, abyste si je mohli rovnou vyzkoušet na vlastní kůži. Jinak na shopu koupíte i celé balení vyměnitelných žiletek.

Břitva

Holení s břitvou je rituál. Tu nejde jen tak ráno narychlo vytáhnout a pak zahodit do rohu jak použitý fusakle. Potřebuje péči a rozmazlování před holením i po něm. Narozdíl od shavetty totiž neničíte jen hrot vyměnitelné žiletky, ale při špatné péči jde postupně do kopru celá břitva, i kdyby byla nejvíc nejlepší na světě.

Vždy po vytvoření uměleckého díla na bradě (nebo kdekoliv jinde) je potřeba břitvu umýt a pořádně vysušit. Nejprve ubrouskem a pro jistotu chvíli nechat uschnout na vzduchu. Bez upatlání prstama, prosím. A jestli na to vezmete ručník, zničíte si čepel i pověst chlapa, co se umí starat o svoje náčiní. Břitvu schovávejte mimo koupelnu, kde na ni působí vlhko.

Ideálka je, když se břitva nechá do dalšího holení alespoň 48 hodin v klídku. Při holení se totiž její ostří namáhá a až po pár dnech se vrací do své původní krásy. I kvůli tomu se před holením břitva obtahuje na koženém obtahovacím řemenu. Vyhladí se tím na první pohled neznatelné zoubky a prohnutý materiál. Neobtahujte ji během holení ani po něm, tím byste si namáhané ostří poškodili.

Technika holení se u shavetty nebo břitvy nijak nemění. Koneckonců, už jsme si dali tu práci a napsali o tom článek Jak se správně holit.

Tak ať rostou!

 

KOUPIT SHAVETTU