Zásilkovna a Balíkovna zdarma již od 500 Kč, veškeré poštovné od 1 000 Kč.
Zpět do obchodu

Registrace

Jak se starat o strniště

Všichni se shodneme na tom, že pěstovat vousy je nutnost každého chlapa. Nejen, že se jedná o vábenku na samičky, ale z 16ti letého holobrádka se najednou vyklube 25+ letý chlap. Kromě společenského statutu a zvýšení sebevědomí mají vousy ale i praktickou stránku věci - funguje jako takový filtr, kdy zachytává bakterie a špínu a v zimě fungují jako taková peřina na tváře, takže kůže tolik netrpí skrz sníh a mráz.

Pokud jste se dali na pěstování, strniště je vstupenkou do Beardlandu. Někdo se rozhodne na této metě zůstat, někdo pokračuje v jízdě dál. Ať už patříte do jedné nebo druhé skupiny, tenhle článek vám poradí, jak dávat fousům tu správnou péči, abyste nevypadali jak vypelichané kuře a nezavřeli dveře dalším délkovým kategoriím.

Dejte tomu tvar

zizkaCo odlišuje pěstitele od stylu "Jsem línej jak prase a holení mě neba" je to, že vousy pravidelně zastřihujete a dáváte jim určitý tvar. Pokud teprve začínáte pěstovat, nechte si je pár týdnů narůst - ideálka je tak 4-6 týdnů. Díky této fázi totiž uvidíte, kde na tváři máte lysá místa a kde naopak vám to bují jedna radost. Potom už nic nebrání tomu, abyste podle těchto míst zvolili ten správný styl vousů. Inspiraci můžete získat v dalším článku, který pro vás připravujeme, nebo se o vhodném tvaru poraďte s barberem, kterého máte ve svém okolí a kterému věříte.

Aby strniště vypadalo dobře, potřebuje pravidelnou a precizní péči. U této délky se projeví každá chybička při zaholování, takže zaholujte s jistotou v ruce! Na druhou stranu, poměrně rychle vousy do této délky dorostou, takže to není taková marnost, jak když uděláte fatální chybu u několikaletého plnovousu. 

Pokud máte už ve stylu jasno, můžete se směle pustit do úpravy. Když chcete pouze upravené strniště, nasaďte na elektrický strojek nástavec a zkraťte vousy po celé tváři na požadovanou délku. Pokud míříte k nekonečné délce a ještě dál, na strojek se vyprdněte a přejděte rovnou k zaholování. Zaholujte kontury na tváři a linie na krku shavettou nebo břitvou. Tyto nástroje dají vašim fousiskům precizní a přesný tvar. Žiletku v shavettě mějte stále ostrou, aby nedocházelo k podráždění pokožky a zarůstání vousů. Ze stejného důvodu holte po směru růstu vousů. Dále upravte tvar knírku nůžkami. Na závěr ještě zchecknite kotlety, zda by si taky nezasloužili zkrátit případně jim dát nějakou upravenou pravidelnou linku. No a máte hotovo.

Správná kosmetika je základ

Alfou a omegou parádních a zdravých vousů je dostatečná výživa a čistota. Ne nadarmo se už po generace říká čistota, půl zdraví. Abyste udrželi tvář a strniště čisté, používejte jen přípravky k tomu určené - tzn. ideálně šampon na vousy, který vousy ani kůži zbytečně nevysušuje. Případně můžete vzít do ruky i peeling, který odstraní odumřelé vrstvy pokožky a díky tomu nebude docházet k zarůstání chloupků a tvorbě beďarů. Jednotlivé vousy také budou snadněji pronikat na povrch pokožky a blahodárné složky olejů/balzámů zase do ní

Protože nárůst fousů je pro kůži proces značně namáhavý, je třeba jí na této cestě dodat dostatek živin a hydratace. Pro každodenní péči o vousy doporučujeme používat olej a/nebo balzám, a to 2x denně. Ideálně po sprše nebo umytí obličeje, aby brada mohla rovnou benefitit z kosmetiky, kterou jí dáváte. Za používání těchto výrobků vám poděkuje nejen brada, která nebude svědět a nebudou se z ní sypat lupy jako sníh o Vánocích, ale i vaše partnerka, která konečně ucítí jemný dotek a ne drhnutí drátěnky.

Jestli zvolit olej nebo balzámDSC_6261 se můžete podrobně dočíst v jednom z našich článků. Obecně ale platí, že balzám se hodí spíše když venku panuje sychravé a nepříznivé klima, protože vousy hezky obalí a tím je chrání. Současně na kůži vytvoří ochranný film, takže negativní vnější vlivy tak moc pokožku nezatěžují. Na strniště určitě doporučujeme vybrat Carla Smootha. Je svým složením měkčí, takže s ním vousy do nějakého požadovaného tvaru nestáhnete (ale to u strniště ani není potřeba) a lépe proniká do struktury vousů a pokožky. Olej oproti tomu je svým složením lehčí než balzám, takže se velmi snadno vstřebá. Nevytváří ale tak silnou bariéru, proto se hodí použít spíše navečer, kdy už víte že už nikam nepůjdete, anebo venku nejsou už tak nehostinné podmínky, že by ani psa nevyhnal. 

Po nanesení oleje nebo balzámu ještě vousy a kůži prohrábněte kartáčem. Na strniště a krátké vousy je ideální kartáč s hustými a měkkými štětinami. Díky těmto vlastnostem kůži zbytečně nepodráždíte a naopak celé tváři dodáte příjemnou masáž. Nic se ale nemá přehánět, takže pročísnutí 2 denně (ideálně ráno a večer) bohatě stačí.

Pokud jste na tváři objevili nějaká lysá místa, popřípadě chcete podpořit a posílit růst stávajících vousů, doporučujeme použít kombinaci Dopingu a Beardroids. Díky droidům podpoříte vousy zevnitř a vaše kůže dostane tak ideální živiny pro nárůst pěkné brady. Doping pumpněte přímo na kůži na a vmasírujte do pokožky. Můžete použít jen na konkrétní lysá místa, nebo na celou tvář. Zas a znovu tady ale zdůrazňujeme - pokud jste 15ti letý klučina, který má do hormonální dospělosti ještě daleko a pod nosem vám neraší ještě ani knírek natož vousy na celém obličeji, naše dopovací výrobky vám v tomto procesu nepomohou. Musíte zkrátka počkat, až na to vaše tělo bude ready. 

Jednotlivé výrobky mezi sebou můžete samozřejmě kombinovat. Jak na to a co použít prvně se blíže dočtete v naší FAQ sekci. 

Keep calm and stay bearded, boys!

Zpět do obchodu