Jak se starat o strniště

Strniště je vstupenkou do Beardlandu. Někdo na něm už zůstane, někdo chce jít dál a hřát si na prsou bearda. Pro všechny tu máme rady, jak se o strniště starat, abyste nevypadali jak vypelichané kuře a nezavřeli dveře luxusnímu vousu. Teda pokud chcete být beardo a ne weirdo. 

Určitě se shodneme na tom, že pěstovat vousy je pro chlapa nutnost. Jednak jsou vábničkou na samičky a jednak se s kvalitním porostem najednou vyklube i z 16letého holobrádka chlap. Když pomineme, že vás čeká zvýšení společenského statutu a povýšení na lva salonů, mají i praktickou stránku věci. Fungují jako štít před bordelem. Ať už je to gulášek se šesti nebo běžný prach plný bakterií. V zimě navíc nezmrznete a máme ještě jeden bonus navíc: luxusní beard absorbuje až 37 % síly úderu pěstí.

Správná kosmetika je základ

gelnaholeni

Pro chytré hlavy teda vyplývá, že alfou a omegou parádních a zdravých vousů je jejich čistota a výživa. Na umývání své chlouby používejte jen přípravky k tomu určené – ideálně šampon na vousy, který zbytečně nevysouší. Opovažte se vzít do paprčí nějaký lidl sprcháč. 

Pro pořádnou péči můžete použít i peeling, který odstraní odumřelý bordel z pokožky a díky tomu vám nebudou zarůstat vousy, rašit beďary nebo padat lupy jako sníh kdysi o Vánocích. Jednotlivé vousy taky snadněji proniknou na povrch pokožky a naše tekuté zlato v podobě olejů a balzámů zase do ní.

Protože nárůst vousů je pro kůži proces značně namáhavý, je třeba ji podpořit dostatkem živin a hydratace. Ideálně po umytí použít olej a/nebo balzám, a to 2x denně. Co z toho zvolit jsme už povídali ve článku Olej vs. balzám. Dáme vám k tomu jednu pomůcku – tuhý balzám se hodí do tuhých podmínek. Zima, vedro, mokro, slunce. Vousy jím obalíte a víc toho vydrží.

Na strniště sáhněte po Carlu Smoothovi, stejně tak na krátký vous to je ideálka. Sice ho nestáhnete do nějakého extra tvaru, ale je měkčí a líp penetruje tam, kde je třeba. Jakože do vousů a pokožky, samozřejmě. Po nanesení oleje nebo balzámu ještě vousy a kůži prohrábněte kartáčem – na strniště a krátké vousy jsou nej husté a měkké štětiny kartáče Gentler. S nimi zbytečně nepodráždíte kůži a budete se cítit spíš jak po masáži.

Dejte jim tvar

Jestli se chcete odlišit od pěstitele typu „jsem línej jak veš a holení mě neba“, vousy si zastřihujte a dejte jim nějaký tvar. Ideální je, když si je nejprve necháte nějakých 4–6 týdnů narůst a pak teprve začnete zastřihávat. Alespoň uvidíte, jestli máte kvalitní základ, nebo vám roste jenom pedoknír. Pak už nic nebrání tomu, abyste zvolili ten správný styl vousů. Třeba monkey tail. Nebo si běžte pokecat se svým barberem, ten vždycky dobře poradí.

 

jak-se-starat-o-strniste1

Krátká délka má nevýhodu, že se u ní projeví každá chyba při zaholování. Takže je potřeba, abyste si vousy upravovali s jistou rukou. Ne, že se do toho budete pouštět hned ráno po kalbě. Na druhou stranu máte kliku – když už vám ujede ruka, brzo vám dorostou. Na strniště vezměte strojek s nástavcem a zkraťte si to, jak potřebujete. Jestli chcete nechat beard pořádně bujet, na strojek se vykašlete a jen zaholujte kontury na tváři a linie na krku shavettou nebo břitvou – obě dají fousiskům precizní a přesný tvar. O rozdílu mezi shavettou a břitvou už jsme povídali v jiném článku.

Holte se po směru růstu vousů a s ostrou žiletkou, jinak se vám podráždí kůže. Nejen, že budete zase vypadat jak puberťáci, ale taky vám vousy začnou zarůstat. Na závěr upravte tvar knírku nůžkama a checknite kotlety, zda by si taky nezasloužily zkrátit nebo nějakou pravidelnou linku. No, a máte hotovo.

Dopingování povoleno

Pokud jste na tváři objevily nějaké lysiny nebo chcete podpořit růst vousiska, máme pro vás kombinaci Dopingu a Beardroids. Droidy podpoří růst zevnitř, Doping zase podpoří zvenku. Pumpněte si ho přímo na kůži a vmasírujte. Jestli na lysiny nebo na celou tvář, to už je na vás. 

Jinak se hodí zdůraznit, že jestli jste 15letý klučina, který má do hormonální dospělosti ještě daleko a pod nosem vám neraší ještě ani pedoknírek, Doping vám nepomůže. Musíte zkrátka počkat, až na to vaše tělo bude ready. 

Jednotlivé výrobky mezi sebou můžete samozřejmě kombinovat. Jak na to a co použít prvně si můžete přečíst třeba v našem článku Vousáčův den.

Keep calm and stay bearded, boys!

Ať rostou!